Virtuální mince neváhají těžaři získávat i prostřednictvím výpočetní techniky. Tento způsob je efektivní, jestliže máte dostatečně výkonné zdroje. Jinými slovy, základní desku s podporou výkonného procesoru a externí grafické karty.
Právě grafické karty se v poslední době staly cílem lidí, kteří kryptoměnám propadli, a nakupují je ve velkém. Pro vaši představu, takový počítač pro těžbu je nadupaný ne jednou, ale několika grafickými kartami, ty musí zvládat velice náročné matematické výpočty. Těžaře tedy nelákají klasické počítačové hry, ale jiná hra. Je to nová Zlatá horečka, podobná té z poloviny 19. století, známé z románů Jacka Londona, kdy lidé doslova běsnili a umírali v drsných podmínkách aljašské zimy. Dnes se naopak vedou boje o Bitcoiny, jakožto speciální měnu na poli běžících strojů. S Aljaškou nová Zlatá horečka vykazuje jisté podobenství, neboť se přetížené počítače musí i výkonně chladit, a tomu se lépe daří v mrazivých podmínkách nehostinného severu.
Jack London by měl dnes o čem psát – Zlatá horečka se vrací
Na Zlatou horečku ovšem doplácí i ti druzí. Těžaři nakupují grafické karty po stovkách kusů a tak se stalo, že je výrobce nestačí produkovat a uvádět na trh. V roce 2017 se údajně poptávka po výkonných grafikách vyšplhala až na sedminásobek běžného stavu. A co se stane, když je po nějakém zboží obrovská poptávka? Objeví se spekulanti, kteří toho využijí. Ti nakupují pochopitelně grafické karty za běžnou cenu, ale prodávají je jako překupníci za cenu i mnohonásobně vyšší. A světe div se, lidé na to většinou přistoupí. Není tedy žádnou výjimečnou událostí, když jednu z nejoblíbenějších karet Nvidia GTX 1060, která bývala běžně v e-shopech i kamenných obchodech k mání za 9 tisíc, nabízí překupník klidně i za dvanáct tisíc. Nevyhlo se to ani výkonnějším modelům 1070 a 1080, které šplhají mezi překupníky na patnáct tisíc korun oproti původním dvanácti. Za kartu GTX 1080 dokonce někdy požadují tito chytráci i 20 tisíc korun.