Příčiny znečištění bazénové vody zahrnují jak znečištění drobnými mikroorganismy v podobě sinic a řas, znečištění mléčným zákalem, biofilmem na hladině, makroskopickými nečistotami anebo třeba inkrustací na stěnách nádrže.
Inkrustace vzniká především v bazénech plněných tvrdou vodou, přičemž zvýšenou tvrdostí vody trpí především voda z podzemních zdrojů. Vysoké koncentrace vápníku, hořčíku, železa či manganu způsobují nevzhledné usazeniny na stěnách nádrže, případně i zhoršenou průzračnost a zabarvení vody. V boji s těmito nežádoucími usazeninami vám může pomoci zařízení pro změkčování vody. Do něj se bezvadně hodí tabletová regenerační sůl, kterou tvoří dokonale čistý chlorid sodný bez nežádoucích příměsí, slisovaný do tablet či polštářků. Tuto sůl využijete nejen v domácích úpravnách vody, bazénech, ale také v myčkách.
Pakliže máte potíže s mléčným zákalem, kterého vás nedokáže zbavit ani vaše výkonná filtrace, pořiďte si vločkovač. Jedná se o polymerní chemikálii, která drobné částice rozptýlené v bazénové vodě shlukuje do větších celků – vloček, které poté, co se usadí, snadno odsajete s pomocí bazénového vysavače anebo je postupně odstraní vaše bazénová filtrace.
Naopak organického znečištění v podobě mikroorganismů vás nejlépe zbaví speciální desinfekční přípravky bazénové chemie. Ty fungují na principu aktivního oxidačního činidla, které zabraňuje růstu a rozmnožování těchto mikroorganismů.
Na paměti byste ovšem vždy měli mít to, že aby veškeré používané přípravky bazénové chemie fungovaly tak, jak to od nich očekáváte, tak je nezbytné, abyste měli správné pH bazénové vody, které je nutné pravidelně sledovat s pomocí testerů pH. Podobně byste měli mít přehled také o vhodné koncentraci aktivní látky, ať už se jedná o chlór či jiné oxidační činidlo, které je nepostradatelné v boji se znečištěním vody.