Na pláni národního parku Serengeti je k vidění stovky tisíc kusů zvířat. Ovšem pokud si naplánujete dovolenou v nesprávný čas, nebo se vyskytnete v nesprávném místě, nemusíte vidět ani jedno kopýtko, natož pak Velkou pětku, kvůli které se do Serengeti většinou jezdí.
Kam se vydat a ve kterou dobu?
Chcete-li vidět více než jenom jeden z nejkrásnějších západů slunce, které jsou v oblasti rovníkové Afriky jedinečné, neopakovatelné, a přitom naprosto fascinující, musíte vědět, ve kterém období se na Serengeti vydat, abyste zde potkali nebo alespoň z dálky viděli šelmy nebo velké africké slony, žirafy a buvoly. Pokud chcete vidět šelmy, vydejte se zde mezi únorem a březnem – to jsou také stáda býložravců největší. Vydejte se k jezeru Ndutu, nebo do Tarangire, pokud chcete vidět slony.
Zákaz lovu zde platí až od třicátých let
V devatenáctém století zde řádily velké mory, proto se stávalo, že místo nádherných plání plných pakoní, zeber a antilop cestovatelé nacházeli pláně plné mrtvých zvířat. Právě proto se Evropané tomuto místu vyhýbali až do poloviny devatenáctého století, kdy zde našli ráj lovů šelem. Jen za několik dní zde evropští lovci dokázali zastřelit padesát lvů. S každou další výpravou tato nádherná země ztratila více než padesát lvů a dvacet gepardů nebo levhartů. Dokážete si něco takového představit?
· Ani první světová válka neodzvonila této krutosti, která vedla spoustu lovců právě do oblasti Serengeti, aby si zde vydobyli své trofeje a vyvraždili více než dvě třetiny volně žijících kočkovitých šelem, aby si je doma mohli vystavit ve svých pracovnách.
· Až třicátá léta minulého století přivedla Brity k návrhu, aby se v této oblasti přestalo zabíjet, avšak pytlačení bylo stále aktivní, jelikož v Africe nebylo moc lid, kteří by to kontrolovali. To se změnilo až v sedmdesátých letech, kdy se Evropa zaměřila na ochranu památek, krajinných oblastí a také národních parků. Národní park Serengeti je od konce sedmdesátých let přísně hlídán a pytlačení se zde trestá rovnou střílením pytláků.