Letní prázdniny a s nimi spojená dovolená už ťukají na dveře, ale v jaké formě si vzít peníze? Lidé jsou rozděleni na tři skupiny:
1. skupina preferuje hotovost
2. skupina spoléhá především na kartu
3. skupina má v záloze obojí
Jak už mnohým došlo, třetí skupina cestovatelů je ve výhodě.
Pro i proti
Každý způsob platby má totiž své pro a proti, jistě každého napadne, že třeba na tržnici si nepůjdete koupit ovoce nebo třeba zmrzlinu s platební kartou, protože v naprosté většině případů prodávající na tržnicích nedisponují terminálem na platební karty, v tomto případě se hodí aspoň menší část hotovosti. Na druhou stranu se vám může stát, že vám někdo vaši hotovost odcizí nebo ji prostě ztratíte, proto se bude hodit i bankovní karta, kterou byste ale neměli mít přímo u hotovosti.
Kam jedete?
Samozřejmě i příznivci, kteří mají obojí musí dopředu trochu přemýšlet o tom, kam se na dovolenou vypraví, pokud totiž pojedete na chatu v malé vesničce uprostřed hor, bude vám platební karta upřímně k ničemu. Proto je dobré se i nad tímto pozastavit, než začnete balit.
Zjistěte si kurzy
Před dovolenou v zahraničí není od věci si zjistit kurzy tamní měny, pátrejte po tom, zda vám lepší kurz nabídne banka (devizový kurz) nebo směnárna (valutový kurz), obecně platí, že výhodnější je kurz banky, ale není to bez výjimky, praxe ukazuje, že záleží, kolik si ke kurzu vaše banka přihodí.
Eura
V naprosté většině evropských států se dá také platit eurem, ty nebudou k zahození ani pokud pojedete na dovolenou autem, poplatky za dálniční známky a tunely se kromě místní měny dají právě eurem zaplatit.
Na exotickou dovolenou přibalte eura nebo dolary
Eura nebo dolary si přibalte i v případě, že budete cestovat do exotičtějších zemí, naše banky nemají všechny měny světa a v dalekých destinacích ani koruny nevyměníte, tudíž budete muset vyhledat směnárnu/banku přímo na místě a směnit právě eura nebo dolary za měnu státu, ve kterém se budete nacházet. I u této směny je zapotřebí trochu popřemýšlet, dobře si spočítejte, kolik peněz budete potřebovat, protože občas bývá složitější je vrátit zpět (může se stát, že po vás budou ve směnárně chtít doklad o předchozí směně). U některých států je dokonce dáno, že se jejich měna nemůže vyvážet.
Výběr z bankomatu? Informujte se
Když budete chtít vybrat ze zahraničního bankomatu, dejte si pozor, spousta bank si stále účtuje za výběr celkem drahé poplatky-cca 100 Kč. Jsou ale i výjimky, např. mBank, Equa bank nebo Creditas si účtují méně, u některých bank jsou poplatky na nule jako například u Air Bank, Raiffeisenbank nebo Sberbank, ale tuto výhodu budete mít jen u prémiových účtů.