Ještě před několika lety bylo něco podobného utopií. Ne že by se o slunečních panelech nevědělo, to ne. První náznak přišel již v roce 1876. Ovšem sestrojit takový panel už byla jiná práce, a proto byl ten první na světě o něco později. V roce 1883. Ne, nebojte se, nebudeme se zde probírat celou historií, která je šíleně dlouhá. My si ještě povíme poslední letopočet a pak už půjdeme do dnešní doby. Solární panel v té podobě jako dnes byl patentován v roce 1954 v Bell Laboratories. A dosti historie.

panely na louce

V současnosti je účinnost těchto panelů samozřejmě někde naprosto jinde než tehdy. Ale ani dnes ještě není dokonalá. Ovšemže se na vývoji dále pracuje. Ale na to, aby pokryly sluneční panely spotřebu jednoho domu v běžném provozu již několik panelů naprosto dostačuje. A nemusí jich být stovky. Možná bychom se měli ještě podívat, jak to celé funguje. A opět ne do detailu, protože by pak nebylo místo na jiný text. Takže, fotovoltaické panely, které se též nazývají solárními fungují na principu takzvaného fotovoltaického jevu. Co to znamená? Hodně zjednodušeně, je to jev, při kterém vlivem dopadu světla vzniká elektrické napětí. A to my právě můžeme jímat a pak také zužitkovat.

detail panelu

Jistě vás ještě bude zajímat, kolik by taková solární elektrárna stále peněz. Na tohle se bohužel nedá odpovědět přesně. Přibližnou cenu vám řekne až technik, který k vám přijede vše zaměřit. On ze znalostí a zkušeností poví, kde bude nejlépe panely umístit, kam přijdou další komponenty a také kolik to bude přibližně stát. Ani tato cena není definitivní, protože na solární elektrárnu můžete dostat dotace. A ty nejsou nikterak nízké, běžný příspěvek bývá kolem padesáti tisíc, ale výjimkou není ani sedmdesát. Taková je situace v létě roku 2024. Pokud máte zájem, vůbec neváhejte a klikněte na odkaz výše. Bude to vaše nejlepší kliknutí v životě.