Asi každý, kdo zavítal do nějakého přímořského letoviska, neodolal a šel se alespoň podívat, copak to mají v těch stáncích dobrého, že to tak hezky voní. A spatřil
o různé smažené kroužky
o grilované obdélníčky
o a jiné zajímavosti.
Pokud se stánkaře zeptal, dozvěděl se, že jsou to plody moře. Neboli produkty, které nám moře nabízí. Ono nám je, až tak, nenabízí. My si je spíše bereme sami.
· Jestliže neodoláme a ochutnáme, například ty zmíněné kroužky, zjistíme, že je to trochu tuhé, ale velice dobré jemné maso.
§ Právě jsme vyzkoušeli kalamáry. Pod společným názvem „hlavonožci“, se nám nabízí – oliheň obecná nebo sépie obecná.
Jestliže jsme jim přišli na chuť a rádi bychom si je dopřáli i po dovolené, není problém.V obchodě je poznáme snadno. Mají úzké, protáhlé tělo a deset chapadel.
Jako, když plním kremrole
Chudáci hlavonožci ani netuší, že jim příroda moc neposloužila. Jejich tělo, které vypadá jako trubka, je ideální ke kuchyňské úpravě.
· Když odstraníme chapadla, naplníme nějakou vhodnou směsí, určitě si pochutnáme.
· A přípravu zvládne i naprostý začátečník.
· Kdyby byla příroda prozíravější a místo tohoto, do kuchyně vhodného těla, dala hlavonožcům tvar nějaké pokroutky, určitě by jim posloužila lépe.Nešli by tolik na odbyt.
Pokud už jsme zkonzumovali trup, přicházejí na řadu chapadla.
Ty se dají
o smažit v pikantním těstíčku
o připravit jako sushi – čím dál oblíbenější japonská pochoutka
o grilovat s vhodnou zeleninou
o péct s česnekem, rajčaty a bylinkami.
Kalamáry se dobře shodnou i se sýrem.
– Nejraději mají parmezán.
Pokud koupíte tyto mořské plody mražené, určitě Vám nějaký den vydrží. Jestliže máte štěstí a narazíte na čerstvé, je potřeba spotřebovat co nejrychleji. Čerstvé jsou daleko chutnější, ale rychle podléhají zkáze. Podobně, jako naše sladkovodní ryby.