Češi jsou vyhlášení kutilové a čeští řemeslníci se těší dobrému jménu i v zahraničí, zčásti je to dáno zřejmě našimi předky, kteří měli šikovné ruce a bystrý rozum a dokázali obstát v řemeslné praxi i mimo vlastní rodnou zem. V současné době se mezi lidmi v České republice rozšířil zájem o vlastní projekty komfortního bydlení, z nichž některé jsou podporovány i hobby markety, a do této skupiny můžeme zařadit i výrobu lůžek pro jednotlivce i páry. Zhotovit postel přímo na míru nemusí být tak obtížné, jak se zdá, na Internetu je k nalezení řada návodů, jak zhotovit postel například z masivního řeziva, opatřit jí povrchovou úpravou dle vlastní invence a pak už jen osadit lůžko vhodnou matrací.
Může vám připadat, že výroba samotné konstrukce lůžka je snadná, ale vyrábět podomácku zdravotní matrace? To snad ani nejde, ne? Ale jde, a poměrně snadno. Matraci si totiž poskládáte z jednotlivých částí tak, aby byla dostatečně pevná i pružná, pohodlná pro spaní pro vaši individuální výšku postavy i hmotnost, případně pro nějaký zdravotní handicap. Začít byste mohli u pojeného molitanu, zhotoveného s příměsí recyklátu, který je levnější a lze jej využít kvůli jeho vyšší pevnosti a tvrdosti jako podkladovou vrstvu, například v tloušťce tří centimetrů.
Na pojený molitan pak položíte klasický polyuretan v tloušťce cca 5 – 8 cm v tuhosti, která vyhovuje vašim tělesným parametrům, zejména hmotnosti, aby ležení na těchto dvou vrstvách nedeformovalo páteř a materiál tím připomínal svými vlastnostmi zdravotní matraci. Na závěr položíte na tyto dvě desky třetí část sendvičové konstrukce, a sice paměťovou pěnu o síle tří centimetrů. Paměťová pěna je nejkomfortnější typ polyuretanu, zajišťují vynikající měkkost a hebkost pro pohodlný spánek. Na závěr po důkladném odzkoušení sendvičové matrace, pokud vám toto řešení vyhovuje, případně pokud je třeba střední desku vyměnit za měkčí či tvrdší, všechny tři desky k sobě slepíte speciálním čalounickým lepidlem.